رطب مضافتی بم

rotabرطب مضافتی یا به عبارتی خرمای مضافتی یکی از انواع خرما در جهان است که این خرما از مرغوب‌ترین و با کیفیت ترین رطب‌های بم دستچین و تهیه می شود. این رطب های تازه دارای رنگ پوست مشکی براق و شیره ی شیرین و لذیذی است و گزینه ی مناسبی برای استفاده در مجالس و مراسمات متفاوت می باشد. رطب های مضافتی به دلیل وجود رطوبت نسبتا زیادی که دارند باید در یخچال نگهداری شوند در صورتیکه اغلب خرماهایی از نوع دیگر را می توان در هوای آزاد و در محیط اتاق و خارج از یخچال نگهداری و مصرف نمود.

در واقع این رطوبت موجود در این خرما این امتیاز را برای این محصول به ارمغان آورده است که این رطب در دسته بندی محصولات و مواد غذایی قرار بگیرد.
در اکثر نقاط کشور خرمای مضافتی را با نام اختصاصی رطب می شناسند و از این رو که بسیاری از خرماها نام انحصاری و مخصوص به خود را دارند، این خرما نام رطب مضافتی را به خود اختصاص داده است.

 

رنگ رطب مضافتی

راجع به رنگ این خرما باید به این نکته توجه کرد که رنگ دلخواه و ترجیحی مردم برای خرید این خرما، رنگ مشکی میباشد. جالب توجه است که رنگ مشکی تیره این خرما نیز بر روی فروش این محصول تاثیر بسزایی دارد. این خرما درمراحل رشد و مرحله اول برای رسیده شدن، به رنگ قرمز است و طی شدن مراحل رشد بیشتر این خرما به رنگ قهوه ای و قهوه ای تیره و در نهایت ، به رنگ مشکی در می آید.

 

برخی از ویژگی های رطب مضافتی

طبیعت و طبع خرما اصولا گرم می باشد و این طبع گرم برای این نوع از خرما می تواند خواص یک داروی مفید برای سلامت جسمانی را داشته باشد. این خرما اغلب برای افرادی که طبع سرد دارند بسیار مناسب است و خواص آن امکان حل مشکلات قابل توجهی در ارتباط با سردی افراد را دارا می باشد.
رطب مضافتی با توجه به طبع گرمی می باشد توامان متعادل‌ترین نوع خرما در میزان کالری نیز محسوب می شود. ارزش غذایی این خرما بسیار بالاست، این خرما نسبت به انواع خشک خود دارای کالری کمتری است و بیشتر کالری موجود در خرما از کربوهیدرات تامین می‌شود و باقیمانده این کالری نیز مقداری بسیار کمی پروتئین است همچنین مقادیر قابل توجهی از فیبر، برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی نیز در این نوع از رطب مشاهده می شود.
فیبر موجود در خرما برای جلوگیری از یبوست و کنترل قند خون بسیار مفید است و حاوی چندین نوع آنتی اکسیدان است این آنتی اکسیدان ها به جلوگیری از بروز بیماری‌های مزمن همانند بیماری‌های قلبی، سرطان، آلزایمر(با کاهش التهاب و جلوگیری از ایجاد پلاک در مغز) و دیابت و ... کمک میکند. همچنین این خرما به علت طعم شیرینی که دارد و دارا بودن مواد مغذی، فیبر و آنتی اکسیدان‌ها جایگزین سالمی برای قند سفید می باشد. بخاطر وجود قند طبیعی ، خوردن خرما یا رطب مضافتی در طول روز موجب افزایش انرژی فرد می شود .
خرمای مضافتی بم یا رطب مضافتی بم، همانگونه که از نامش پیداست از محصولات شهرستان بم در ایران می‌باشد که با کیفیت بالا و مرغوبیت بسیار زیادی تهیه و تولید شده و از طریق شرکت سامان رادمان سجاد در اختیار مردم عزیز قرار میگیرد.

محصولات خرمای سجاد