خواص خرما ربی

خرما ربی به دلیل خواص خرما ربی بسیار پرطرفدار می باشد. این خرما حالتی نیمه خشک دارد،سیاه رنگ است و دارای بافتی نرم می باشد. خرما ربی ارزش غذایی بسیار بالایی دارد. در این مقاله به بررسی خواص خرمای ربی و خرما ربی می پردازیم.خرما ربی یکی از پر طرفدار ترین و لذیذترین انواع خرما است. به دلیل خواص خرما ربی بسیار پرطرفدار می باشد. این خرما حالتی نیمه خشک دارد، سیاه رنگ است و دارای بافتی نرم می باشد. خرما ربی ارزش غذایی بسیار بالایی دارد. این خرما به دلیل داشتن قند طبیعی و همینطور وجود لاکتور و فروکتوز فراوان قند خون بدن را به طور کامل تامین می کند و برای بیماران مبتلا به دیابت و قند خون بالا مناسب می باشد.در این مقاله به بررسی خواص خرمای ربی و خرما ربی می پردازیم.


خوردن خرما ربی همراه با وعده های غذایی باعث کمک کردن به هضم غذا می شود و از ابتلا به سرطان سیستم گوارش جلوگیری می کند. عملکرد روده را تنظیم و از کم خونی بدن جلوگیری میکند
خرما ربی یکی از مهمتریت محصولات سیستان و بلوچستان به شمار می آید. از نظر ارزش و اهمیت اقتصادی این خرما بعد از استعمران ، شاهانی، مضافتی و کبکاب قراردارد. خرما ربی در شهر های زابل، ایرانشهر، سراوان و چابهار نیز کشت می شود.
سالانه طیف گسترده ای از خرما ربی در شهر سراوان کشت می شود که علاوه بر مصرف در بازار های داخلی، به کشور های آسیای میانه، هند، پاکستان و کشورهای اروپایی نیز صادر می شود. در بازار های جهانی خرما ربی به عنوان یک خرما نیمه خشک شناخته شده است . خرما کشت شده در سیتان و بلوچستان به دلیل کیفیت بالا به عنوان طلا سیاه شناخته می شود.
فرایند بسته بندی خرما ربی توسط تکنولوژی مدرن و دستگاههای مجهز با رعایت نکات بهداشتی انجام می شود که در نهایت می توان خرما را در چهار فصل سال در سرد خانه نگهداری کرد.
خرما ربی به د لیل نیمه خشک بودن شرایط نگهداری آسانی دارد.این خرما در دما خنک نگهداری می شود. برداشت این محصول از واسط شهریور ماه تا اواسط مهرماه انجام می شود.
خرما ربی دارای حدود 16% رطوبت است . این خرما رنگ قرمز مایل به سیاه و بافتی بسیار نرم داردو خرما ربی بیضی شکل است و پوستی نازک دارد.
خارک این خرما در صنعت شکلات سازی، تولید کیک وکلوچه، تولید لواشک و تولید شیره خرما نیز استفاده می شود.
خواص خرما ربی
خرما ربی دارای ارزش غذایی بالایی می باشد. این خرما سرشار از مواد مغذی است و مواد معدنی مانندکلسیم، پتاسیم، منیزیم، پروتئین، ویتامین هایی نظیر ویتامین A ، ویتامین B، ویتامین C، و همینطور لاکتوز و فروکتوز را شامل می شود.
خرما ربی از کاهش قند خون جلوگیری میکند و سرشار از قند مفید می باشد.
کلسیم پتاسیم و منیزیم موجود در این خرما برای استحکام استخوان ها مفیداست.
هر 100 گرم این خرما حدود 300 کالری، 70% کربوهیدرات 202% و 6% چربی ر ا به همراه دارد.
هسته این خرما دارای آنتی اکسیدان بالایی می باشد که در صنعت صابون سازی و ساخت لوازم آرایشی مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیل صادرات خرما افزایش یافته است.

محصولات خرمای سجاد